Polish English

Festiwal sztuki w przestrzeni publicznej

Lublin 22-25 czerwca 2009

Najnowsza edycja Festiwalu →

 

MKiDN   Lublin 2016   Lublin - Miasto Inspiracji

Dominik Lejman

Tworzy wielowarstwowe prace intermedialne, w których łączy malarstwo z projekcjami wideo a także wideofreski i prace w formie wielkoformatowych fototapet.

W latach 1989-1993 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, w latach 1993-95 w Royal College of Art w Londynie (jego praca dyplomowa otrzymała nagrodę domu aukcyjnego Christie's). W 1996 roku obronił pracę dyplomową na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2001 roku otrzymał Paszport "Polityki". Był stypendystą RCA, Fundacji Kościuszkowskiej, Trust for Mutual Understanding, Location 1 w Nowym Jorku, Ministerstwa Kultury RP.

Od dekady artysta tworzy malarskie projekcje - na tle malowanym farbami akrylowymi rzutuje obraz wideo. Medium malarskie zostaje ożywione za pomocą nowych technik wizualnych, zaciera się granica pomiędzy jedną a drugą materią. Surowa powierzchnia płócien spełnia rolę ekranu, który absorbuje obraz wideo przy pełnym oświetleniu. Filmy przedstawiają najczęściej nagie, skulone ciała, nieraz autoportrety lub postaci widzów z galerii transmitowane za pomocą kamery. Obrazy są rozedrgane i złożone z wielu nakładających się na siebie warstw.

W 2000 roku Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zorganizował indywidualną prezentację Dominika Lejmana "Luksus Przetrwania". Rok później artysta zrealizował projekt "Dompracadom" nawiązujący do współczesnego trybu życia, w którym sfera domowa i zawodowa ściśle się zazębia. Przestrzeń publiczna i przestrzeń prywatna stają się strefami tranzytowymi, a pojęcia prywatne-publiczne trudno od siebie oddzielić. Projekt składa się ze zdjęć wykonanych przez artystę w miejscach, w których potem zostały zainstalowane: w warszawskim biurowcu, siedzibie agencji McCann Erickson oraz w prywatnym mieszkaniu zaprzyjaźnionego małżeństwa. Jednym z najbardziej przejmujących projektów Lejmana jest szereg projekcji wideo wykonywanych w szpitalach dla dzieci ("Little Discoveries", "Hospital as a landscape for the little spectacles") w Warszawie, Białymstoku i Nowym Yorku.